Podzimní cyklobirdwatching 13.10.

15. října 2013 v 16:51 | KubaV. |  Fotodeník
Po desáté ranní sedám na kolo s plnou birdwatcherskou výbavou a vyrážím do rybniční pánve na západ od Českých Budějovic. První zastávkou je Novohaklovský rybník, který se začíná spouštět. Na dvoumetrovém bahnitém pruhu podél břehů postává 23 volavek bílých spolu s několika popelavými. Na hladině je však krom několika potápek roháčů a březňaček pusto prázdno. Proto se dlouho nezdržuji a vyrážím směrem na rybník Bezdrev, který by se měl za 14 dní lovit, a proto slibuje zajímavou ptačí podívanou. Projíždím po nádherné hrázi rybníka Blatec, která je lemována alejí starých dubů, jejich barva se postupně mění do žluta a z jejich korun padají zralé žaludy. Do toho všeho svítí z bezmračné oblohy ostré podzimní sluníčko a hází do listí prasátka, jak se odráží od vodní hladiny. Blatec se také upouští, ale jeho břehy okupuje jen čtveřice volavek popelavých.
Po silničkách lemovaných rudými javory a oraništěm přejíždím z Čejkovic přes Češňovice až do Zálužic, vesničky na břehu Bezdreva. Ačkoliv mám radost, že je veliký Bezdrev opravdu spuštěná a sluníčko svítí, ale v této spodní části moc ptáků není. Zase volavky popelavé a proletuje několik racků chechtavých, tedy šlapu do pedálů a přejíždím o kus dále k rybářské chatce, naproti ostrůvku. Zde konečně na odhaleném písčitém dně nacházím hejno bahňáků. 118 čejek chocholatých, 4 jespáci bojovní, 4 kulíci bledí a desítky jespáků se motá podél břehu na západ od ostrůvku. Avšak díky zvlněnému horkému vzduchu je zvláště to neobvykle velké hejnko menších bahňáků těžko pozorovatelné. Proto se, s vidinou nějakého vzácnějšího druhu, k hejnu postupně přibližuji a ptáci mi jdou nečekaně vstříc, takže za chvíli mám všechny jespáky před sebou ve stativáku jako na dlani. Počítám 85 tohotoročních, hnědo-černo-bíle zbarvených jedinců jespáka obecného plus tři dospělé ptáky v šedo-bílém šatě. Žádné velké rarity se nekonají, avšak radost mi dělá jeden mladý jespák malý.
Po dvou hodinkách s bahňáky se vydávám dále na západ, podél vypuštěného Bezdreva, jehož dno okupují hlavně volavky (popelavá a bílá) a rackové chechtaví. Ačkoliv očekávám hejno kolih velkých a usilovně po nich pátrám, jak po dně Bezdreva, tak po okolních polích, nikde je nevidím ani neslyším. Tak se vydávám polní cestou kolem řepkového pole na Pašice a rybník Volešek. Cestou mě však zaráží hlas podivného tvora odkudsi ze Pašické zástavby. Z hlasu zvířete, které tipuji na křížence koně, psa a prasete se nakonec klube lev hřivnatý v kotci u jednoho luxusního baráčku. Na Volešku jsou jenom březňačky a roháči, ale aby té Afriky nebylo málo, po příjemném obědu ve vesnici Sedlec, projíždím vedle soukromé ohrady s pštrosy dvouprstými, nad kterými se v stromoví ozývají pěnkavy jíkavci.

Za Sedlecem se už obracím zpět na východ a postupně přes Vlhlavy, Chřášťany, Břehov a Čejkovice jedu vyhlídkovým tempem se sluncem v zádech směrem na Budějovice. Cestou je všechno tak ostře nasvícené, že až pomalu ty barvy nestačím vnímat. Slunce mi také předvádí několik po sobě jdoucích halových efektů, duhových přízraků v mracích, které vznikají lomem světla v krystalcích ledu. Z ptáků už toho moc není, jen hejna holubů hřivnáčů a lindušek lesních absolvují svou pouť do zimovišť, oba dva druhy letí směrem západ na pozadí podzimních kopců Blanského lesa. Můj podzimní cyklobirdwatching končí západem slunce odrážejícím se od hladiny Novohaklovského rybníka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Smithk636 Smithk636 | E-mail | Web | 3. července 2016 v 8:51 | Reagovat

what are some really good and popular websites for blogging? ?? . gecaakgekakgbcee

2 MaikelC MaikelC | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:40 | Reagovat

I found this page on 19th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

3 FelixD FelixD | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:38 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama