Potápka žlutorohá v centru Českých Budějovic

30. dubna 2013 v 0:35 | KubaV. |  Fotodeník
Před sedmou hodinou večerní opouštím Českobudějovický kaufland plný nespokojených lidí a nepříjemně uspěchané atmosféry, sedám na kolo a vydávám se vstříc netušenému ornitologickému zážitku tohoto zasmušilého jarního večera 29.04.2013.

Docela se táhnu, jelikož batoh nějak ztěžkl a navíc jsem ještě po nedávné nemoci malátný, a možná právě proto si při pomalém průjezdu kolem řeky všímám podivnosti: na řece sedí potápka černokrká? Kde se stala chyba, říkám si, ta by měla právě v tuto chvíli stavět hnízdo o 2 km severněji na Vrbenských rybnících. Nedá mi to, zastavuji a ostřím na podezřelou potápku. A v ten moment mnou začínají šít všichni čerti, jelikož mám pocit, že ty žluté proužky za očima trčí navrch hlavy, ne jako u černokrčky, nýbrž po vzoru velice podobné potápky žlutorohé (Podiceps auritus), ale jistotu nemám. Bez jakéhokoliv dalekohledu jsem nahraný, potápka je až na druhém břehu a tak zapomínám na veškerou malátnost a jedu bystře domů pro stativák, mám to naštěstí nedaleko.

Za 15 minut jsem zpět, ale potápka na místě původního pozorování tj. na Vltavě za plaveckým bazénem v Českých Budějovicích není. Jako šílenec jedu až k visuté lávce a teprve z tohoto bodu vidím potápku, která se jen malinko posunula proti proudu, ale spíše byla zrovna potopená, když jsem ji v původních místech hledal. Za chvíli tedy sedím na batohu v centru Českých Budějovic a pozoruju tohoto vzácného ptačího hosta hnízdícího severněji na Islandu, ve Skandinávii a v Rusku. V České Republice je tento pták pozorován průměrně tak 5 krát do roka a to spíše v pohnízdní sezóně a v prostém šatu. Budějovický jedinec je však nádherně ve svatebním a dává svému vědeckému názvu za pravdu. Jsem rozjařen touto neskutečnou náhodou a úchvatností severského ptáka v kontrastu historického centra jihočeského města.

Většinu času potápka odpočívá s hlavou na zádech a jen si popojíždí proti proudu, aby nesjela pod jez. Pravidelně se probouzí a ukazuje jemný zobák s drobnou bílou tečkou na jeho hrotu. Loví jen občasně nějaké bezobratlé z hladiny, nebo se potápí a velice pravděpodobně se připravuje na svoji další pouť k hnízdišti. S kondicí mi přijde absolutně v pořádku, dokonce několikrát popoletuje a ukazuje typický černobílý vzor v křídlech.

Volám všem budějickým, kteří by mohli mít z potápky radost a na které jsem si v ten moment vzpoměl, na konec se nás u řeky nad stativákem schází sedm. Kocháme se potápkou žlutorouhou až do posledního světla tj. 20:50 a pak se v příjemné atmosféře rozcházíme, tu do tradiční biologicky-pondělní hospody Hammond, tam ještě na fakultu, nebo rovnou domů. A já také s pocitem ukojené lovecké touhy, pocitem nečekaného "ulovení" něčeho, po čem prahnete už pěknou dobu a objetovali jste mnoho sil, aby jste to našli bůhví kde, a ono si vám to sedne přímo do cesty, kdy to nejmíň čekáte. Takže ptákaři, až po nákupu v Kauflandu pujdete znuděně městem, buďte ve střehu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama