Brzké jaro jižní Moravy

28. února 2012 v 16:00 | KubaV. |  Fotodeník
26.2.2012

Cestou do Budějic dělám menší okliku a v Brně odbočuji na Pohořelice kouknout na husy. Objíždím Litobratřice, Vlasatice a Drnholec, ale v polích je pusto prázdno, sem tam káně lesní. Fouká silný vítr a slunko, které občas zaleze za mraky už má docela sílu. Flustrován prázdnými poli mířím k lesknoucí se hladině Novomlýnských nádrží a Pálavským kopcům. Kolem jedné odpolední zastavuji za Pasohlávkami u stavidla Mušovské nádrže, kde naproti Mušovského kostelíčka odpočívá tisícovka hus.

Většina jsou husy běločelé, po stovce hus polních a velkých. Na postupně se ledu zbavující hladině plavou morčáci malí, velcí, březňačky, zrzohlávky a kormoráni. Na ledových okrajích odpočívají desítky racků bělohlavých a v dáli sedí osm orlů mořských. Husy neustále odletují a znova přistávají na hladině a v jednom hejně přilétají také dvě bernešky rudokrké, perfektně nasvícené sluníčkem plachtí ve větru nad hladinou a pak mizí v zástupech ostatních vrubozobých. Podél frekventované silnice přeletuje i jeden dřemlík tundrový. Zůstávám zde až do čtyř hodin a v husích hejnech nacházím ještě bernešku bělolící a další dvě bernešky rudokrké.


Po čtvrté se velká část husí zvedá a odlétá na západ. A já přejíždím za sněhové přeháňky k Dolním Věstonicím. Dolní Novomlýnská nádrž je už značně rozmrzlá a v hejnech po ní plavou hoholové severní, poláci velcí a chocholačky. Přeletuje také větší množství racků chechtavých i bělohlavých, kteří letí pravděpodobně nocovat někam na led. Slunko naposled vykukuje z mraků a já se loučím s brzkým jarem jižní Moravy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama