Jespáci na Starém Houženském

3. října 2011 v 19:57 | KubaV. |  Fotodeník
Dnes v odpoledních hodinách využívám slunečného počasí babího léta, teploty přes den se pohybovaly dokonce kolem 25°C, a vyrážím na obhlídku spuštěných rybníků českobudějovické pánve. Projíždím cyklostezkou přes Branišovský les a mířím na Haklovy dvory, kde jsem si předvčerejškem všiml vypouštějícího se Houženského rybníka. Vody na tomto nevelkém rybníků, jehož podivné jméno je jednou z připomínek zaniklé vesnice Houžná, pomalu ubývá a stovky kachen divokých se začínají na hladině pěkně koncentrovat. K rybníku přijíždím z východní strany a stativák stavím u zásypu, ve stínu vrby, přesně v té chvíli slyším hlasy jespáků obecných. Hejnko asi 4 ptáků mě míjí a odlétá pryč směrem na Vrbeňáky. Na opačné straně Houženského prohlížím hejno 30 racků chechtavých, volavky bílé a popelavé, čírky obecné (25) a 4 bekasiny otavní. Znova slyším jespáky, několikrát nad vodou zakrouží a pak sedají kousek od zásypu. Mám je hezky před sebou, i když mírně proti slunci, přibližně 10 minut si užívám přítomnost pěti protahujících bahňáků a snažím se i něco digiscopovat. Je to jeden dospělý přepeřující do zimního šatu (obr) a tři mladí jespáci obecní.

A s jespáky obecnými na bahně pobíhá i jeden mladý jespák křivozobý:

Po deseti minutách hledání potravy, které v kapry rozrytém dně rybníka rybníka hojnost nebude, jespáci přeletují na opačnou stranu k volavkám a já pokračuji na napouštějící se Mlýnský rybník u Čejkovic.

Z bahňáků je zde pouze jeden kulík písečný, který však v 17:10 odlétá a mám takový pocit, že se na téměř zaplavené dno rybníka nevrátí, jelikož za pár dní si už nebude kam sednout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama