Vrbeňáky

30. května 2011 v 0:04 | KubaV. |  Fotodeník
Potřebuju relax a už jsem dlouho nikde nebyl, vlastně kecám....před čtyřmi dny jsem se vrátil ze Šumavy, ale na rybníkách už jsem nebyl dlouho. Tak navečer za hvízdání rorýsů nasedám na kolo a po překonání několika křižovatek mizím na pěšinkách Vrbenských rybníků. Rackové tu pořád řvou jak o život, někteří se ještě páří, jiní krmí potomstvo, které v prachovém šatu posedává na ostrůvcích Dominu. Kachny už vodí omladinu a pomalu přepelichávají, ale potápky černokrké stále poctivě sedí na svých hromádkách a jen občas se prudce oženou po proletujícím rackovi, který se ocitl příliš blízko jejího hnízda. Jak by mohl asi nerušit, když si svoje hnízdo postavil hned vedle potápky...?


Kousek od hnízda s potápkou si střídavě čistí peří a spí polák velký, polák chocholačka a sameček čírky modré:
Pro správnou atmosféru přidám další kachny, jelikož je teď na Dominu překachnováno. Tentokrát v popředí pelichající čírka modrá samec a kopřivka obecná také samec:


Ještě než se vrátím do své kolejní kutaně, jdu si nachvíli posedět ke Šnejdlíku. Cestou podél Černiše poslouchám svou letos první cvrčilku říční. Kvůli nedávným dešťům je Šnejdlík už skoro napuštěn, přesto na břehu postává pár husice liščí a několik kulíků říčních. Po břehu si také pochoduje chřástal vodní, jako by nic, vedle kulíka. Za rybníkem směrem na Haklovy dvory mě ještě zdraví ťuhýk obecný, pak už jen cesta zpět přes akáty provoněnou cyklostezku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama