Berneška u Nových Dvorů

25. února 2011 v 18:20 | KubaV. |  Fotodeník
Je po zkouškovém a po delší době vyrážím na ptáky kolem Budějic. Jarda Závora ještě radí kam. Lindušku horskou dnes honit nebudu, lákají mě husy a proto na kole vyrážím směr Haklovy Dvory. Ale pastviny, na kterých pobíhá několik koní, jsou bez hus, nikoliv tiché, v trávě hledá potravu cca padesát špačků obecných, jeden drozd kvíčala a dva drozdi brávníci. Na sloupech ohrady sedí 3 káňata lesní a v dáli černé vrány pronásledují nějakého dravce, snad jestřába, který zalétá do olšového lesa naproti. Na hrázi Starohaklovského je rušno od strakapoudů velkých, sýkor koňader a brhlíků lesních. Kachny divoké posedávají na zamrzlé hladině, která vydává hlasité zvuky, jak se led roztahuje. Konečně slyším husy, trojice hus velkých letí od Nových Dvorů, chvíli krouží nad Haklovskou pastvinou a pak se vrací. Já je následuji.
Na louce těsně za Novým Dvory sedí desítka hus a další se ozývají z vedlejší podmáčené pastviny směrem na Čejkovice, která je kryta stromořadím topolů. Naneštěstí přijíždí traktor a všechny husy plaší, slyším i běločelky a polňačky. Po chvíli kroužení sedají na podmáčenou pastvinu. Snažím se k nim dostat a při této příležitosti plaším nedospělého orla mořského, který seděl nad posedem, do kterého se po chvíli plížení dostávám a všechny husy mám před sebou jak na talíři.
Hejno je rozptýleno po celé pastvině a po dobu mé přítomnosti (12:00 - 15:00) se 3/4 jedinců pase a zbytek odpočívá.
Kromě 850 hus velkých pozoruji 6 hus polních a 5 hus běločelých, po pastvině se ještě potlouká 12 strak obecných.
Ve sluncem nasvícených husách se vyjímá černobílá sestřenice, berneška bělolící. Tento pták se po Jižních Čechách poflakuje už delší dobu. Od února byl pravidelně pozorován kolem Haklových Dvorů a i na Vltavě u Vrbného. A minulý rok se v květnu a březnu nějaká berneška bělolící vyskytovala u Dívčic a na Vrbenských rybnících. Je pravděpodobné, že je to stejný pták...?
Samozřejmě jsou v hejnu přítomny límce, odečítám celkem čtyři (B31, O61, B41, B07). Bétřicetjednička mi leze skoro pod posed :)
Na posedu jsem pořádně vymrzl i když sluníčko svítilo opravdu fest, bylo tak kolem nuly a foukal silný vítr.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama