Ptáci ve Vysokých Tatrách

7. července 2010 v 22:14 | KubaV. |  Fotodeník
Ještě těsně před začátkem letních prázdnin jedu s rodinou na 4 dny do Tater a hodlám zde objevit krásy zdejší přírody, hlavně tedy opeřence, kteří se adaptovali na život ve vysokých polohách. Na první tůru vyrážíme z Hrebienku a hned po vymanění se z davu svátečních turistů, kteří si vyjeli nahoru jen na kofolu, v lese nacházím rodinku ořešníků kropenatých. Mladí jsou velmi málo plaší, přibližuji se k nim tak na 5 m. Ořešníci jsou v Tatrách velmi běžným druhem výše položených smrkových lesů, setkával jsem se s nimi pravidelně.
Ořešník kropenatýO 100 metrů dále si na patě stromu hledá potravu datlík tříprstý a vcelku nedbá na naši přítomnost. Zdejší les se mu líbí, spoustu mrtvých a polomrtvých stromů, sežraných kůrovcem, to je jeho rajón.
Datlík tříprstý
 Postupně se dostáváme do pásma kleče, kde jsou nejčastější hejna křivek obecných, čížků obecných, semtam zpívá z vrcholu kleče pěvuška modrá. Na plese u Slezského domu fotím pár kachen divokých, a hlavně vyhlížím k nebi zda se neobjeví silueta orla.
Kachna na plese
Ve vyšších partiích, kde se kleč objevuje sporadicky a převládá horský trávník a balvany, se ozývají lindušky horské a konipasi horští. Také mě matou jakoby dravčí hvizdy svišťů, kteří jsou zde velice hojní.
LInduška horská
Před náročným přechodem do vedlejší doliny si raději schovávám dalekohled do batohu. Jakmile zapínám zip. ozve se volání orla a kousek ode mě dolinou prosviští orel skalní v plné parádě. Bohužel dalekohledem si jej prohlížím, až když zalétá někam do skal. Výprava pokračuje dále přes Velkou Studenou dolinu zpět na Hrebienok. Krom již zmíněných lindušek horských a konipasů horských, potkávám ještě rehky domácí a také pěvušky podhorní. Foťák však přestává fungovat a tak si pouze prohlížím, jak se hejnko pěvušek pohybuje po skalkách, pod kterými jsou travnaté plošky. Tento druh pozoruji kousek pod Zbojnickou chatou a z těch ještě neviděných horských druhů je to poslední přírůstek do mého seznamu. Další výpravy se liší, co se týče ptáků, jen minimálně, přidávám pouze čečetky zimní a krkavce obecné. Na shlédnutí tatranských druhů stačí se štěstím jen jeden den. Následující dny jsem se však dostal do bližšího kontaktu s dalšími orly skalními. Jeden subadultní jedinec přeletoval pod Belánskými Tatrami, další v Javorové dolině a poslední den, když na horách bouřilo nám při balení stanu nad hlavami kroužili dokonce jedinci dva, ale s tímto určením si nejsem zcela jistý:
Orel skalní? nad Starou Lesnou
Orel skalní v Javorové dolině:
Orel sklaní
 Jednu pěvušku podhorní se mi daří fotit nad Téryho chatou, ale stylem "kdo hledá ten najde". Nevím proč jsem si myslel, že pěvušky podhorní jsou samotářské. Nejsou, alespoň podle toho co jsem viděl, vždy byly v hejnku tak o 5-8 jedincích.
Pěvuška podhorní
A nakonec přidávám jednu fotku pěvušky modré na kleči:
Pěvuška modrá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama