Cyklobirdwatching 24.6.

24. června 2010 v 21:49 | KubaV. |  Fotodeník
Dnešní celý den hodlám strávit někde venku se stativákem na zádech a nohama ve šlapkách. Vyrážím kolem osmé hodiny ranní z Vrbátek směr Štětovice a Hrdibořická Raška (Hrdibořické rybníky). Zde mám první zastávku, na obvyklých místech pozoruji obvyklé opeřence, rákosník zpěvný v kopřivách u příjezdu, slavík v houští kolem vody a ťuhýk obecný na konstrukci chmelnice. Nemilým zjištěním je plánovaná a už pokročilá demolice chmelnice, příštím rokem už ťuhýk na dehtovaných sloupech sedávat nebude. Z chabaští chmelnice se ozývá cvrčilka říční, ta tady minulým rokem nebyla. Jenom náhodně, pochybuji, že by zde našel vhodné hnízdní podmínky, proletuje rybák obecný. Z Husince se zvedá postupně pětice volavek popelavých a někde v dáli taktéž pro tuto krajinu typické "ku ku, ku ku".  Pokračuji kolem Svárova, začíná se oteplovat a když vyjíždím na pole, z kopky hnoje se zvedá trojice krkavců. Chci jet rovnou přes ty širé lány a kouknou se na motáky, ale mé plány mění lesknoucí se vodní plochy směrem k Hrdibořické vodárně. To se tady dějí věci, místo pole rybníky na každé straně cesty, jako v jižních Čechách.
rozlitina pod kopcem

 Na zaplavených polích sedí spousty racků, volavek a dalších, na které se jedu raději kouknout zblízka. Na všech těchto hrdibořických rozlitinách počítám celkem 64 čejek chocholatých, 1 vodouše kropenatého, 1 vodouše šedého a 5 vodoušů bahenních. Největší radost mi však dělá hejno 8 jespáků bojovných ve svatebních šatech.
jespák a raccirozlitina u vodárny

Po krátké dokumentaci a vybití foťáku pokračuji původním směrem na Tovačov. Kde zastavuji jen krátce a zdravím staré známé, husice a zpěvanku. Jinak nic zajímavějšího neobjevuji, ani jeden rybák neprolítá, tak raději stativákem sleduji vážku ploskou, a její dýchací pohyby zadečku. Začíná být vedro, proto pomalu, ale jistě mířím k Donbasu, kde nejdřív pozoruji osamoceného M bramborníčka černohlavého, intenzivně zpívající pěnici hnědokřídlou a následně se osvěžuji. Slunce pěkně peče, tak se zde zdržuji tak na hodinku, přes největší pařák a při tom nacházím na obloze desítku čápů bílých  a dvojici osamocených čápů černých, vznášejících se v termice.  Následně jedu do Troubek, mrknout se, co provedla voda. Z vnějšku domů naznačují jen čmouhy usychající vody na omítce, co se zde odehrálo. Avšak několika otevřenými okny vidím vyklizené pokoje a zablácené stěny. Rychle odsud pryč, chocholouš nikde, ale viděl jsem jiného včera tak se za tímto nijak nehoním. Šlapu do pedálů směrem ku Přerovu, ještě mě na střední Hané zajímá jeden ptačí druh, vlha. Když se blížím ke písečné stěně, bezútěšně poslouchám, zda se nejbarevnější ptáci Česka ozvou. Nic. Až když nacházím pana Goebela ukazují se i vlhy pestré, i když jsou dosti plaché, chvíli je pozoruji a dělám dokumentační foto (trikem jsem rozchodil foťák na posledních pár fotek).
vlha pestrá
Následuje krátká debata o ptácích a taky o tom jak se dostat do prodejny MEOPTY, říkám si že, když už jsem u Přerova, tak  si zajedu pro obal na dalekohled. Moje Meopta si ho právem zaslouží. Cestou zpět ještě objevuji hejno 68 čejek chocholatých nedaleko Brodku u Přerova. Domů přijíždím správně utahaný kolem sedmé hodiny večerní a po setmění na zahradě poslouchám mladé kalouse ušaté a musím konstatovat že i Morava má svá krásná místa, zvláště pak domov, který postupně opouštím. 
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama