Čejkování na Písecku

4. dubna 2010 v 21:40 | KubaV. |  Fotodeník
O velikonočním víkendu (2. - 4.4.) proběhla akce Čejkování. Po všechny tři dny bylo nádherně slunečné počasí, které písecké krajině dodávalo nádech dokonale krásného jara. Nejsem schopen popisovat krásy tamějšího kraje, spíše doporučím Písecko navštívit a pokochat se Klokočínskými loukami, Píseckými horami, nivou řeky Blanice či rybníkem Řežabincem. Tedy cílem Čejkování bylo hledání hnízd čejek chocholatých, analýza snůšek a mnoho dalšího vědeckého získávání dat. Jedním z hlavních důvodů hledání čejčích hnízd je také ochrana snůšek před zničením polními pracemi (traktor). Pod vedením zkušených, parta mladých dobrovolníků nalezla několik desítek hnízd.
čejka chocholatá
Ale mimo náročné hledání jsme také koukali po okolních ptácích, teda hlavně po čejkách, ale sem tam se mezi ně vmísil i vodouš rudonohý, který si své hnízdečko bude stavět po něco později, ale nyní už zpíval zásnubní trylky. Často se na polích objevovaly páry kulíků říčních, kteří s nevolí snášeli naši přítomnost. Moták pochop (Circus aeroginosus)  prováděl svůj vzdušný cirkus, pro pobavení nás a obdiv samice. Protáhlo hejno jespáků bojovných a objevili jsme jednu kolihu malou, která velmi zběsile reagovala na hlas, div nám nesrazila čepice z hlavy. Avšak neustálá pozornost byla věnována čejčím hnízdům se zelenými vajíčky černě kropenatými.
čejka chocholatá
Hledání hnízd je dosti náročné, rozhodně, pokud nejsou zkušenosti je zbytečné na čejčí hnízdiště lézt, maximálně se vám povede, že se snůška zachladí.

Při jednom nádherném večeru jsme se již znaveni z čejek vydali do Píseckých hor nalézt, pro nasycení birdwatcherských choutek, kulíška nejmenšího. Což se mistrně povedlo a pískáním vyprovokovaného kulíška jsme si z blízka prohlédli. Následně se sám od sebe ozval puštík obecný. A jako hřeb romantického večera v lese za soumraku nám nad hlavami vícekrát prolétl sameček sluky lesní a při tom potichounku kvorkal.

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama