Morčáci, turpani a potáplice

20. prosince 2009 v 19:21 | KubaV. |  Fotodeník
Opět na Moravě a opět mířím klasicky k Tovačovu, narozdíl od minulé návštěvy jsou však pole pokrytá sněhovou peřinou a teplota přes den vystupuje maximálně na 10°C pod nulou. Jak už tak bývá zvykem za takovýchto podmínek většina plitkých vodních ploch zamrzá a proto se ptáci koncentrují na nezamrzlých pískovnách/štěrkovnách, které díky větší hloubce a tudíž vyšší teplotní stabilitě odolávají i celkem silným mrazům. Proto ani nezajíždím k Hradeckým rybníkům a mířím rovnou k Donbasu, ze kterého po ránu intenzivně stoupá bílá mlha a naprosto zahaluje jeho hladinu. Zde poprvé potkávám východomoraváky, pana Havránka s M.+J. Šerkovými, hlásí že nic nevidí, jak by taky mohli. Já však ještě chvíli čekám a mlha nad hladinou štěrkovny se pomalu rozplýva a začínají být vidět první ptáci. Nejdříve nacházím potápky roháče pak 4 racky bouřní a nakonec napočítám 8 obrysů morčáků velkých. Začíná trošku sněžit a hladina se znovu halí do mlhy tak tedy ujíždím k Annínské štěrkovně. K vodě přijíždím od Annína, mlha zde naštěstí není, ale většina ptáků a také východomoraváci jsou na opačné straně. Pozoruji pouze kormorány velké sedící na ostrůvku pro rybáky, v dálce rozeznávám nějakou potáplici a samozřejmě spousty potápek roháčů. Nezbývá mi nic jiného, než štěrkovnu objet, posléze toho opravdu nelituji. První kachna kterou pozoruji z východní strany je samice turpana hnědého, není daleko od břehu a tak můžu pozorovat její specifický styl noření se do vody.
Jezero je už z půlky zamrzlé a led je také při okrajích, zatím je však dost místa i pro ptáky, kteří jsou zrovna namačkáni při východní straně vodní plochy. Mezi březňačky, lysky černé, poláky velké a chocholačky najednou přistávají také kormoráni malí, kteří berou moravu zdá se útokem. Nejdříve vidím tři, posléze je napočítáno dokonce pět jedinců.
Dále v hejnu nacházím jednoho hvízdáka eurasijského, jednu kopřivku obecnou, krom labutí velkých a potápek malých taky hejno cca. 7mi poláků kaholek a na břehu nehnutě stojí tři volavky bílé. Pěkně se to rozjíždí a pomalu mi začínají umrzat prsty na rukách, ještěže foťák stále pracuje.
Najednou z pod břehu vylétá jeden vodouš kropenatý, který mi dělá velkou radost, snad se mu zde podaří přezimovat. A následně se vydávám vystopovat tým východomoraváků, který šel na jih podél jezera. Ihned po uvítání mi ukazují dva turpany černé na protější straně u Annína, kde jsem byl před slabou hodinkou, trochu pech, stejně jsem šťasten jak blecha, jen ta zima mi už začíná prolézat tělem. Dále mají v hejnu vyhlédnuty morčáky malé, které dokummentuji, protože jsou pro dnešek jedním z nových druhů.
Dále se birdwatching nese v duchu příjemné rozpravy o ptácích, digiscopingu a Egyptě, kam se hodlám vypravit v rámci hledání kolihy tenkozobé. Při zpáteční cestě jsou nalezeny ještě dvě potáplice a Honzou Havránkem určeny jako juv. potáplice malé, i když se mi nezdají, protože jsem je ještě neviděl a kdybych zde byl sám tak je určím jako severní. Ale asi je pravda, že ten zobák je tenčí a více nahorů.
Ještě objíždíme pískovnu zpátky k Annínu, ale trupani:) černí už zde nejsou. Tak se loučím a odjíždím domů rozmrzat. Za Tovačovem sedí na drátě ťuhýk šedý a já si říkám, že dnes to byl opravdu birdwatchersky povedený den.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Havránek Jan Havránek Jan | E-mail | 26. prosince 2009 v 17:20 | Reagovat

Rybníky jsou u Abassa. Více najdeš na:
www.freeweb.com/richbonser/egyptmarch2006.htm

2 Jakub Vlček Jakub Vlček | 26. prosince 2009 v 18:15 | Reagovat

Ahoj, dík za odkaz, ale jaksi tam nemůžu nic najít a v earthgooglu mě to hodilo doprostřed Caira?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama