Tovačov 27.11.

28. listopadu 2009 v 11:53 | KubaV. |  Fotodeník
Když už jsem se octl na Moravě, nemohl jsem si odpustit návštěvu Tovačova, po příjezdu však zjišťuji nemilou věc, foťák zůstal v Budějcích, no neva, alespoň bude více času na pozorování. Na Hradeckých rybnících je plno racků jak chechtavých, tak bělohlavých i bouřních a o jednom mladém bych řekl, že je to racek žlutonohý, ale bez záruky. Podél břehu poletuje mezi ledňáčky říčními jeden vodouš kropenatý, který mě provází po hrázích na každém kroku, ale asi má zamrzlý syrinx, neboť se vůbec neozývá svým typickým "tluít".
Dokumentační fotka přes mobil:
Chvíli ještě trávím u Hradeckých rybníků, ale nic zajímavého už neobjevím a tak jedu k Annínu, podívat se na potáplice. Samozřejmě mám zase birdwatchštěstí nemusím vůbec dlouho hledat a vidím potáplici severní, která zrovna odpočívá s hlavou na zádech. Dále se snažím objevit potápku rudokrkou, ale ta už asi odlétla, a místo ní v chumlu březňaček nacházím samičku kachničky mandarinské, jednoho hvízdáka eurasijského a také kopřivky s několika čírkami obecnými. Zvláště mě těší ruch v pobřežních porostech, kde létá hejno mlynaříků, čížků, modřinek a koňader. A tato ptačí sešlost neuniká pozornosti samečka krahujce obecného, který je však při lovu neúspěšný a sedá na větev kousek ode mne a já se kochám jeho rezavě pruhovanou hrudí a dvěma čistě bílými skvrnami v zátylku.
Poslední zastávkou na mém Tovačovském okruhu je Donbas a na něm další potáplice severní. V jednu chvíli mám pocit že jsou tam dvě, je to až za tím železným kolosem a potáplice je/jsou velice aktivní, potápí se a pohromadě jsem je nezahlédl.
Když už jedu domů, za Klopotovicemi si za jízdy skrz boční okýnko všímám na stromě podél silnice nějakého dravečka, zacouvám na polňačku otočím se a přijíždím až k němu. Vůbec se nebojí tak vystrkuji z okénka dalekohled a z blizoučka si prohlížím dřemlíka tundrového.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama