Rybák velkozobý na Bezdrevu

13. listopadu 2009 v 18:50 | KubaV. |  Fotodeník
Dnešní sluncem oslazený podzimní den jsem si vyjel na kole se stativákem, po Budějovských rybnících. Na Vrbeňácích bylo celkem málo živo oproti předchozím návštěvám. Domin vypuštěn a jediní ptáci, kteří využívali výživné bahnoplochy, byly volavky popelavé. Lžičáci pestří byli rozděleni na menší skupinky na každém rybníku, ale už jich také není tolik. Na Černiši spousta kachen a v protějších stromech sedící hejna kormoránu velkých bělí olše v bažantnici. Pod nimi taky jedna husa velká sama smutně plave. Kvůli nedostatku ptáků jsem se zde moc dlouho nezdržel, taky trochu poprchávalo, takže nic moc. Dál jsem jel kolem Šnejdlíku a Houžeňáku, ale situace stále bledá, slunce vysvitlo až za Novými dvory, a to jak doopravdické, tak i birdwatcherské, na topole sedí mladý orel mořský.
Dál jedu k Čejkovicím a z podmáčené pastviny vylétá hejno lindušek, podle hlasu asi lučních a začíná být opravdu teplo, ještě předvčerem by jsem nevěřil, že budu ještě tendle rok venku pobíhat jenom v tričku. Na břehu Čejkovického ryb. je opravdu hezký podzim a na hladině plavou dvě čírky obecné.
Protože je hezky a mám chuť projet se na kole trochu dál, ale hlavně mě lákají snad ještě stále vystouplé břehy Bezdrevu. Mířím tedy po nechutně hnusné silnici plné aut do Češňovic a pak polní asfaltkou do Zálužic. Když se pomalu blížím, nad Bezdrevem lítá velké bílé hejno - volavky, rackové a následně zjišťuji proč chvíli nepostojí, Bezdrev je střežen třemi orli mořskými, a nad polem ještě poletuje samec motáka pilicha, tož pěkné přivítání. Dojíždím ke břehu, stále je odpuštěno a z toho množství ptáků jsem velmi rozrušen. Nejdřív pozoruji mladého orla jak loví rybu, pro kterou zajede až pod vodu a pak s ní plave ke břehu.Pak na hladině potápky roháči, rackové chechtaví a kormoráni. Víc ze Zálužického misu vidět není, tedy popojedem k Malému bezdrevu podívat se k ostrůvku. A tady je opravdu živo, po příjezdu ihned rozbaluji stativák a první pohled letí k rybáku s velkou červenou mrkví místo zobáku - rybák velkozobý, ihned utíkám zpět ke kolu, kde jsem si zapoměl foťák, avšak pitomé volavky bílé zvednou vše a rybáka taky. V poslední sekundě hromadného odletu jsem si stihl všimnout ještě morčáků. Jediné co na bahně zůstalo, jsou mé staré známé kolihy velké s jednou čejkou a dvěma jespáky obecnými, fotím si aspoň je a čekám a hledám, kde by ten rybák mohl být.
Nejdřív najdu morčáky velké, jsou přesně tam kde jsem stál před hodinou u Zálužic, ale je úplně skvělé pozorovací počasí, svítí krásné ostré slunko, ale vzduch se netetelí, tudíž si je prohlížím při 60ti násobném zvětšení. Následně nacházím volavky bílé a racky, jsou u Zlivi a je jich opravdu hodně, tak už se chystám jít tam. Poslední kontrola bahnisek tady a hle rybák si tu sedí jako by se nechumelilo, avšak stále koká na mě a nechce ukázat ten svůj zoban, po chvíli se však otáčí po přeletujícím racku a já dokumentuji.

Až se dostatečně nabažím rybáka jedu k Jadernému, kde naproti stojí kvanta ptáků:
cca. 700 racků chechtavých, 33 kolih, 80 volavek bílých taky popelavé.
Slunce už pomalu zapadá za Kleť a já se loučím s dnešním Bezdrevem v pohodové atmosféře vydařeného dne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama