Kormorán malý a potáplice na moravě

5. listopadu 2009 v 18:05 | KubaV. |  Fotodeník
Po delší době jsem se ocitl doma, tentokrát i s pozorovací technikou, to bych meoptě opravdu neudělal, nechat ji v Budějicích, když se to na moravě hemží kormoránem malým a Tovačov je plný potáplic, hoholů a podobných hostů ze severu. Ti kormoráni mi teda k potáplicím moc nesedí, ale budiž, ráno vyjíždím směr Chomoutov, zjistit zda moravští kolegové jen neblafují, ve snaze dostat mě zpět na rodnou hanou. Kormoráni zde opravdu jsou, hlavně ti velcí, ale na pahýlech posedávají také kormoráni malí (Phalcrocorax pygmeus), mám je jak na dlani. Mezitím co se v duchu omlouvám moravským kolegům, napočítám 15 ex.
A to není zdaleka vše, hladina chomoutovského jezera je naprosto přeplněna ptáky, zaujmou mě velcí rackové(cachinnans/michahellis) hojného počtu, což v jižních čechách není až tak obvyklé. U protějšího břehu stojí hejno volavek bílých 37 ex. na hladině dvě husy běločelé a jedna polní.
Celkem vysokým počtem je zastoupen hvízdák eurasijský 41 ex., samozřejmě spousta březňaček ale i labutí a lysek a mezi nimi ukryta jedna samička ostralky štíhlé, několik čírek obecných a lžičáků pestrých. Před objektivem mi profrnkne ledňáček se svým klasickým hvízdnutím a já už začínám promrzat vlivem vlezle studeného počasí. Ještě jednou se však donutím projet hejna ptáků na hladině s výsledkem páru potápek malých. Následně prchám do auta Chomoutovem dosyta nabažen zapínám topení. A teď šmahem projet Olomouc zpět směrem na Přerov, Citov, Brodek a už stojím na břehu Donbasu, slunce už vzdalo boj s inverzními mraky a ještě začíná foukat. Na hladině je hejno kormoránů velkých a znova hejno velkých racků, v kterých nacházím a rozpoznávám 7 racků bouřních. Na drátech sedí ťuhýk šedý a po chvíli se začne třepetat nad polem jako poštolka a vzápětí slaví úspěch své taktiky, ulovil myš.
U parkoviště, kam já nemůžu kvůli zákazu vjezdu, je čilý ruch, na zemi a ve vzduchu je spousta strnadů obecných, nahánějí se mezi mladými borovičkami a sbírají něco v trávě, nad nimi v bodlácích stehlíci a kolem v keřích plno sýkor, asi nějaký meeting malých pěvců.
Poté ale už přejíždím ke Anínskému jezeru, kde jezdí náklaďák za náklaďákem, a vedle toho si ve vodě vesele plave potáplice severní, neustále se potápí a než ji po vynoření zase najdu už mizí pod vodou, nakonec z vodní hladiny zmizí úplně.Cestou zpátky si představuji, jak chuďěra potáplice pod vodou zápolí s rybářským vlascem, avšak po přejezdu na druhé jezero to nevidím tak černě, potáplice si z vesela plave tady, tak asi nepozorovaně přeletěla a je divné že jsem ji při tom neviděl, musela mě nějak obletět, nebo je to druhý jedinec?
Na pahýlech ještě posedávají kormoráni velcí a v dáli je vidět plno černých teček, obrysů nějakých kachen v dáli, ale jsem na kost promrzlý, nechi obcházet celé jezero, tak z siluety určím že většina jsou březňačky, jedna je tam husa a několik hvízdáků. A jdu se ohřát do auta před poslední zastávkou Hradeckých rybníků.
Levý dolní Hradecký je vypuštěn a na dně spusty racků chechtavých, ale taky velkých cachinnas/michahelis ale i stříbřitých, kdyby bylo trochu příjemnější počasí určitě bych se u racků zdržel a trochu si pohrál s determinací, ale v zádu vidím hejno čejek chocholatých, tak spěchám tam. Na pravém horním zrovna probíhá výlov a jak rybáři tlučou do vody čejky občas vzletí, ale po chvíli zase usedají je jich kolem 200. Zase spousta racků a volavek bílých i popelavých, jinak nic zvláštního.Někde jsem přehlídl kachničku mandarinskou, což se dovídám až pozděj doma.
Ještě digiscopuju chromého racka chechtavého a s drkotáním zubů jdu zpět a do tepla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luboš Luboš | E-mail | Web | 5. listopadu 2009 v 19:12 | Reagovat

Ahoj
po přečtení pozorování na ČSO jsem k Tobě nakoukl, je to senzační, kolik tam těch mrňousů ještě bude? Snad se tam dostanu za lepšího počasí než bylo v neděli. Blahopřeji.
Luboš.

2 Kuba Kuba | Web | 5. listopadu 2009 v 20:18 | Reagovat

Ahoj,
zdá se, že se jejich počet navyšuje, ale taky je možný, že někteří jsou poschovávaní kolem břehů. Nejdřív jsem na pahýlech viděl 12 ex. a tak za půl hodiny najednou odkudsi přiletěli další 3 a sedli kamsi ke břehu, takže neplatí že celkovej počet je jen na těch kolíkách, chce to hledat, nebo počkat, až se ukážou a třeba jich bude víc;).
Díky za komentáře.  

3 Jirka Šírek Jirka Šírek | E-mail | 6. listopadu 2009 v 16:33 | Reagovat

Zdravím, pane kolego, upozornil mě Laďa Jasso na váš blog-pěkná práce i pozorování! Zaujal mě Laďou dotazovaný hvízdák z jižních Čech - jde o hvízdáka chilského, s dovolením bych jej vzal na projednání do naší faunistické komise. Jinak dnes na pískovnách v Tovačově byly 2 potáplice severní, 12 hvízdáků, 1 lžíčák, 1 hohol atd. Ta kachnička ze včerejška byla zašitá pod jižním břehem Hradeckého s březňačkami, naštěstí jsem tudy procházel a měl chuť prohlížet břehové porosty, tak ať se daří j. Šírek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama