Husy a ostatní na Vrbenských rybnících

15. října 2009 v 18:42 | KubaV. |  Fotodeník
Dnes, už dá se říct tradičně, vyrážím po obědě na obchůzku blízkých budějovických lokalit. Počasí je na říjen nečekaně surové, od severu se hrnou mraky se sněhem a fouká nehorázně vlezlý vítr, přesto se nechám busem vyvézt do Haklových dvorů s vidinou zajímavého pozorování na vypuštěném Starohaklovském rybníku. Rybník je opravdu vypuštěn, ale na velké bahnoploše jsou pouze čírky obecné, rackové chechtaví, volavky v nehojném počtu a jeden vodouš šedý, tak aspoň že ten. Na hrázi moc dlouho nevydržím, kvůli větru, který žene sněhové vločky vodorovně se zemí, ale ještě pozoruji s tímto živlem zápolící dvě vlaštovky obecné. Pod hrází mě zaujme kaluž, ale na ní nic. Pak už tedy spěchám k Vrbenským, alespoň trochu do zákrytu stromů. Po cestě vylétá z pod výpustě rybníku Šnejdlíku jeden mladý kvakoš noční a přelétne hejno zvonků zelených. Na jedné olši se krmí minimálně 30 čížků lesních a stále fouká.
Nevím, proč jsem to tak neuváženě obcházel kolem Starovrbenského, kde jsem pěkně promrzl a bylo zde pouze 16 potápek roháčů, a proč jsem nešel rovnu k Dominu, kde byla klasicky největší koncentrace všelikých vodních ptáků. Nejdříve jsem se zaměřil na husy velké, ve kterých bylo asi 5 hus běločelých, které jsem zaregistroval pár vteřin než ony mne a odlétly. Naštěstí mi v letu ukázaly tmavé skvrny na břichu, takže jsem si určením byl jistý. Vrátil jsem se k husám velkým a než odlétly po částech i ony, našel jsem límcované: 37B, 28B, 50B, 64B. To už jsem se snažil i zdokumentovat, bohužel 64-ka se pořád nimrala na zádech.
Dále jsem pozoroval lžičáky pestré, kterých bylo asi 85 a někteří samci už byli v kompletním svatebním šatu.
Shlukovali se do skupinek a cedili vodu. Zajímavé bylo počínání těchto dvou samic, které se proti sobě točily v kruhu.
Na Dominu bylo také mnoho březňaček, několik poláků velkých, čírky obecné a na vedlejším Černiši 20 potápek roháčů a 13 kormoránů velkých. Už opravdu začínala být zima, ale ještě jsem se přemohl a koukl na Domin z jiného úhlu. za ostrůvkem vyčnívala hlava ostralky štíhlé, která mně u břehu donutila zůstat ještě půl hodinky, než se ukázala celá i s dvěma společnicemi.
Byly hodně plaché i když byly hodně daleko, snažily se ukrývat za ostrovy, a ta prostřední mě neustále sledovala, tak jsem je párkrát vyfotil a šlapal jsem na kost promrzlý k autobusu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama