Českobudějovické rybníky

4. října 2009 v 22:26 | KubaV. |  Fotodeník
V sobotu jsem byl na festivalu ptactva, ale sešlo se nás jen hrst a ptáci absolutně nespolupracovali, tak jsem se dnes vydal paradoxně do stejných míst jako včera, nejdřív teda do Dívčic, kde jsem prošel rybníky, ale všechny byly na plném stavu a na nich málo živo, nějaké kopřivky, březňačky a potápky roháči. Docela mi to připomínalo včerejší den, naštěstí se vše v dobré obrátilo, když jsem přijel do Zlivi a obešel Bezdrev, který byl upuštěn, stejně jako včera. Přivítalo mě hejno 9 kolih velkých, a dále východním směrem byly vidět hejnka bahňáků, ke kterým jsem se v zápětí vydal. Po příchodu část hejna už odlítla, ale na bahýnku odpočívalo 19 vodoušů tmavých a jeden šedý. Druhou část hejna jsem objevil na dalším bahnitám výběhu, byly tam čejky chocholaté, kulíci píseční 5 ex., jespáci obecní 6 ex. a jespáci bojovní 2ex. Ptáci byli krásně nasvícení, ale docela daleko.
Po asi hodině pozorování, najednou slyším hlasy kolih velkých a zachvíli přede mnou přistává hejno o 27 kusech, všechny se začnou čvachtat ve vodě a občerstvovat, prostě nádhera.
V zápětí však kolihy s křikem odlétají a na bahno sedá příčina jejich odletu, orel mořský.
A následně se k zemi snáší mladý čáp černý, který vyplaší ostatní bahňáky kteří se orla nezalekli. Až na fotkách si všímám že čáp je kroužkovaný odečítacím kroužkem, který je 1062 nebo 7062.
Poté se pomalu přesouvám zpět k první pozorovatelně kde jsem viděl těch prvních 9 kolih, jejich počet se navýšil na 14 ex., asi sem přeletěla část z těch 27. Taky se zde začínají sletovat volavky bílé 29ex. a popelavé 50ex. a asi dvakrát je zvedne orel mořský.
Cestou k nádraží ještě vidím volavku stříbřitou. A má birdwatcherská neděle pomalu končí západem slunce za Zlivský rybník.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama