Zápisky z jižních Čech - 19.9.

24. září 2009 v 21:21 | KubaV. |  Fotodeník
Na tento den, jakožto sobotu, jsem naplánoval celodenní průzkumný výlet severo-západním směrem od ČB. Z kolejí jsem vyrazil za totální tmy o půl šesté ráno a v 6:15 jsem seděl ve vlaku, který mě vezl do Dívčic. Krajina podél tratě byla zahalena do přízemní mlhy, kdy tu a tam vykoukli z pod mlžné přikrývky samostatné vrby nebo háje, rostoucí roztroušeně na zamokřených lukách.Postupně svítalo, ale slunce se objevilo, až když jsem stál u rybníka Blatec a nade mnou kejhala hejna hus, kousek od Dívčic. V tom jsem se probral z nádherného sna, když vedle mě začali střílet ti magoři myslivci a v tu ránu bylo všechno ptactvo ve vzduchu, až na vybrané jedince kteří padali z žuchnutím do vody. Dokonce, i když byl rybník plně napuštěn, se ze zarostlého břehu zvedlo několik bahňáků, ale nestačil jsem postřehnout co byli zač. Co jsem postřehnout stačil byli kormoráni velcí, husy velké, březňačky, racci chechtaví a lysky. Po této myslivecké vsuvce jsem byl docela rozladěn, ale stále v dobré náladě, protože začínal super den, který celý věnuji birdwatchingu.

Dívčické rybníky jsem raději rychle opustil a směřoval jsem k mydlovarským odkalištím, kde mě čekalo zase trápení. Nemohl jsem najít žádné bahňáko-funkční odkaliště. Hluk těžké techniky a něco jako měsíční krajina plná pneumatik mě moc nepřidala. Ale velice se zde dařilo budníčkům menším, další ptáci zde byli strnadi obecní, na jedné vodní ploše hejno poláků velkých, březňaček a roháčů a jako malé povzbuzení jedna vysoko letící bekasina otavní. V této hnusné krajině jsem našmáral asi 6km a to celkem bez výsledku, tak jsem valil dál směr Mydlovary a Zbudovská blata, kde na drátě seděl ťuhýk šedý. Dále přes mokřiny u Vomáčků, zajímavé zamokřené louky, rákosiny a jezírka, kde se skovávala volavka bílá s popelavou a z rákosin na mě vykoukl, jak jinak než rákosník, tentokrát proužkovaný.


Pak jsem šlapal dál k vísce Pašín, až jsem došel k rybníku Volešek, kde byla konečně parádní pozorovačka. Nejdřív zakroužil orel mořský, pak přelétla jedna volavka stříbřitá, přes binokulár jsem taky podle obrysu poznal na hladině hvízdáky eurasijské. Při obcházení Volešku mi nad hlavou přelétla jedna koliha velká, která mě potom při cestě potkala jetště párkrát. A taky jsem konečně objevil hezké bahňáčí hejnko na odpuštěném Plástovickém rybníku, bohužel bylo na druhé straně a než jsem rybník složitě obešel část hejna z nějakými většími bahňáky odlétla. Zůstaly pouze 2 bekasiny otavní, 7 jespáků obecných, které jsem z druhé strany vůbec nepostřehl, vodouš kropenatý a rudonohý. Zato když jsem se prodíral loukou zpět k cestě, najednou z ostřic vylétl chřástal polní, což jsem ještě neviděl, potom jsem takhle vyplašil ještě další dva. Pak jsem si to šlapal přes pole, na kterých bylo asi 500 čejek chocholatých, směrem k Bezdrevu, tady jsem znova potkal mou kolihu, ale třeba to byla jiná. Co mě ale zaujalo, bylo z velké výšky "padající" hejno čejek, které se sneslo do nějaké deprese na poli. Nedalo mi to a zašel jsem se tam podívat, a hle, perfektní kaluž se spoustou života. Jediný problé bylo, jak se přiblížit, neboť proláklina byla uprostřed zoraných polí. Zvolil jsem metodu pomalého postupu a přikrčen jsem se dostal na vzdálenost, kdy jsem byl s to určovat větší bahňáky. Po kaluži se brouzdalo asi 8 vodoušů rudonohých, 3 vodouši šední, 2 vodouši tmaví, několik jespáků bojovných, čejky, na chvíli si sedla koliha veklá a v letu jsem spočtl 20-30 jespáků obecných, dále čírky obecne a zbytek jsem neidentifikoval nebo neviděl. Ale příště si sem vezmu stativák a bude určování o mnoho jednodušší.


Až jsem měl dost vykoukané oči a už mně bolela hlava, vyrazil jsem dál, abych stihl vlak o půl sedmé ve Zlivi. Došel jsem až k Zálužicím, kde jsem na poli pozoroval volavky bílé a poleavé, káňata lesní, vrány černé a šedé a havrany polní, když tu mě předjelo policejní auto. Zastavilo a že jestli nechci někam hodit. Tak to se mi docela hodilo, protože už jsem toho měl dost, těžko říct jestli bych to do té Zlivi stihl. Tak si kluci chlupatí jen něco vyřídili v Zálužicích a za chvíli mě dovezli do Zlivi, kde jsem měl ještě hodinu čas kouknout se po Bezdrevu, ale krom několikati březňaček, mrtvo. Pak už jsem nasedl do vlaku dojel do Budějc a nějak se doplahočil na kolej, kde jsem rekapituloval dnešní parádní den.

Nachodil jsem 25km, ztrávil jsem 12 hodin v terénu a viděl jsem 66 ptačích druhů což je můj rekord v disciplíně Big day.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama