Zápisky z jižních Čech - 17.9.

20. září 2009 v 13:31 | KubaV. |  Fotodeník
Po úvodních seminářích na Jihočeské univerzitě se vyskytl den volna, tak jsem mněl v plánu, že udělám průzkum Vrbenských rybníků. Bohužel mi opravdu nepřála předpověď počasí, celý den mělo pršet, ale i přesto jsem se na výlet vypravil. Pro tentokrát pouze s binokulárem, stativák jsem do Budějc netahal.

Vrbenské rybníky mě uvítaly 100% vlhkostí deštivého rána, zatím pouze mírně mžilo, takže se dalo docela pozorovat. První co mě udivilo byl neskutečný počet lžičáků pestrých na rybníku Domin, dále zde byly husy velké, kopřivky, březňačky, pár čírek obecných a jedna bílá volavka. Pokračoval jsem dál kolem Novovrbenského, až ke Starovrbenskému rybníku, celkem jsem sečetl kolem 300 lžičáků a slyšel jednoho vodouše kropenatého, jinak nic zajímavého, až na to že začínalo lít opravdu fest. Měl jsem teda nepromokavou bundu, ale větší starost mi dělala zvyšující se hladina vody v botách.

Až déšť trochu polevil a už zase jenom mžilo, pokračoval jsem dál k Dásenskému rybníku, který jsem chtěl celý obejít, ale pro vysokou trávu, ohrady a ovce se mi to nepovedlo a byl jsem nucen dojít až k Čejkovickému rybníku. Po cestě vylétla od hnojiště jedna bekasina otavní. Pak jsem pod čejkovickým ryb. objevil pěknou kaluž, ale na ní pouze 3 bekasiny otavní a 8 jespáků bojovných. Šel jsem dál kolem Starohaklovského rybníku, ale na hladině stále stejné podívání jako na Vrbenských, navíc jenom 3 rackové chechtaví. Už jsem toho měl dost a pomalu jsem se s čvachtáním v botách doplahočil do Budějc na kolej.

I přes déšť se průzkum v rámci možností vydařil, celkem jsem viděl 53 druhů ptactva i když z většiny běžného. Ale co se mi líbilo na rybnících jsem nepotkal jediného človíka, asi moc podobných bláznů v dešti ven nechodí. Foťák jsem radši ani nevytahoval a stejně jsem si doma zapoměl kábel do kompjůtru, takže článek s fotkami bude, až se octnu doma tj. 26.9. zatím sbírám zážitky z Českobudějovicka a není jich málo, takže psát bude o čem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama